DERS PLANI
1. BÖLÜM
Dersin Adı: Resim
Sınıf: 4. Sınıf
Ünite: Perspektif nedir? Perspektif çeşitleri ve Uygulanışları
Konu: Perspektif nasıl çizilir?
Süre: 10 Dakika
2. BÖLÜM
Hedefler:
1. Perspektifin tanımını yapabilme.
2. Perspektif çeşitlerini tanıyabilme
3. Perspektif bilgisi doğrultusunda daha sonra yapacağı tüm çalışmalarda perspektif kurallarını uygulayabilme (bilişsel-psiko motor-uygulamalı çalışmalar )
4. Gözlem yapma becerilerinin gelişmesi.
5. Üç boyutlu bir objeyi pratik ölçme yöntemleri kullanarak iki boyutlu bir yüzeye aktarabilme(bilişsel-psiko motor-uygulamalı çalışmalar )
Kazanımlar:
1. Çevresindeki objeler ve mekânlardaki perspektif görünümleri algılar
2. Perspektif çeşitlerini ayırt eder.
3. Perspektifin resimdeki etkilerini açıklar.
4. Çizgi ve renk perspektifine sanat eserlerinden örnekler gösterir.
5. Tek kaçış noktalı perspektif çizimi yapar.
6. Çift kaçış noktalı perspektif çizimi yapar.
7. Üç kaçış noktalı perspektifi tanır.
8. Dairesel perspektif çizimi yapar.
9. Resimlerinde renk perspektifini kullanır..
10. Resimlerinde perspektif ilkelerini kullanır.
11. Perspektif ilkelerine uyarak iç ve dış mekân tasarımları yapar.
Öğretme ve Öğrenme Yöntem Teknikleri:
1. Gösterip yaptırma tekniği
2. Gözlem tekniği
3. Gösteri tekniği
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç gereçler
1. Edmodo
2. Khaoot
3. Padlet
Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü:
Perspektif nedir, Perspektif çeşitleri ve Uygulanışları
Güvenlik Önlemleri:
Buna ihtiyaç duyulmamıştır.
Sunum İçeriği:
1. sayfada perspektif çiziminden bir örnek.
2. sayfada perspektifin tanımı yapılır.
3. sayfada Tek Kaçış Noktalı Perspektif tanımı ve çizimi,
4. sayfada Üç boyut perspektifin tanımı ve çizimi,
5. sayfada Perspektifte bulunan kavramlar verilir tanımları yapılır.
6. sayfada Esas Nokta hakkında bilgi verilir nerede bulunduğu gösterilir.
7. sayfada Kaçış Noktaları gösterilir.
8. sayfada Hava (renk) Perspektifi tanımı yapılır, örnek gösterilir.
Öğrenme-Öğretme Teknikleri:
Dikkat Çekme: Kısa bir sohbetle dikkatler toplanır ve derse bir espri ile başlanır.
Güdüleme-İstekli kılma: Evet çocuklar size bugün Perspektif konusunu anlatıcam. Öncelikle Perspektif çizimine dair bu videoyu izleyelim. perspektif ilkelerini kavrayarak resim çalışmalarında derinlik gerçeklik etkisini kazandıracaksınız. İki boyutlu bir yüzeyde üç boyut etkisi elde edebilmek için perspektif ilkelerine riayet etmeniz gereklidir.
Derse Geçiş: ”Merhaba çocuklar, nasılsınız bugün” diye kısa bir sohbet yapılır ve ardından derse geçiş yapılır. ” Evet çocuklar bugünkü konumuz perspektif” diyerek konu ile ilgili çocukların ön fikirleri varsa alınır ve ardından tanımı yapılır. sonra slayt oynatılır ve çocuklara perspektifin; gözlem yapma becerilerinin gelişmesi, Üç boyutlu bir objeyi pratik ölçme yöntemleri kullanarak iki boyutlu bir yüzeye aktarabilme gibi kazanımları olduğu anlatılır. Daha sonra varsa bir tahta yardımıyla veya kağıt kalem ile perspektif çizilerek anlatılır. çeşitleri tek tek gösterilir daha sonra ise çocuklarında birer perspektif örnekleri çizmesi istenilir. Tek tek kontrol edilir varsa yanlışları gösterilir.
3. BÖLÜM
Değerlendirme: Ders sonuna doğru anlamayan veya sorusu olan var mı diye sorulur ve bir sonraki haftaya kadar herkesin perspektif çeşitlerinin birer örneklerini çizmeleri istenir ve ders burada biter.
Öğrencilerden yapılması beklenen:
Uygulamayı nasıl kullanması gerektiğini öğrenmeli
Derse vaktinde girmeli
Verilen videoları vaktinde izlemeli
Ödevleri düzenli yapmalıdır.
Tüm dikkatini derse vermeli
Öğretmenin söz verdiği kişiler konuşmalı diğerlerinin mikrofonu kapatılmalıdır ki bu sayede daha iyi iletişim sağlansın.
Öğrencilerin Bu derse katılmak ve tamamlamak için ihtiyaç duyacakları araç/teknoloji ve kaynakların listesi:
whatsApp (link veya duyuru gibi şeyler için)
Telefon, tablet ve bilgisayar gibi araçlar
İnternet
edmodo uygulaması
Kullanacakları kaynak; https://www.edmodo.com
Evrensel Tasarım İlkelerine Uygunluk:
Dersin başlamasına bir kaç dakika kala whatsApp grubundan öğrencilere dersin başlama saati söylenir ve link atılır. çocuklarda buna göre gerekli araç/gereçleri hazırlama fırsatı bulabilir.
Derse giriş yapmadan önce kısa keyifli bir sohbet enerji akışı sağlar çocukları dinamik hale getirir. keyifli bir şekilde verim almalarını sağlar.
Derste izlenecek slaytta öğrencinin anlayabilmesi için sade ve yalın bir dil kullanılır. gösterilecek çizimler gayet anlaşılır biçimde olmalıdır.
öğrencilerin nerede bulunan perspektifler dikkatlerini çektikleri gözlemlenir, örneğin bir öğrenciye tren rayı yolu çizmek keyif verirken bir diğer öğrenciye binaların perspektif hali keyif verebilir.
ders sonunda değerlendirme yapmak öğrencilere soru sormak, konuyu tamamen kavramalarını sağlamak gerekir.