YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI
Okul Adı : Tarih :
Yaş Grubu (Ay) :
Öğretmen Adı :
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Günün bu ilk etkinliği, çocukların gün içerisinde yapılacak etkinliklere uyumunu sağlamak amacı ile sohbet edildiği, o gün yapılacak olan etkinlikler, çğrenme merkezleri hakkında bilgi verildiği ve çocukların hangi öğrenme merkezlerinde oynayacaklarına karar verdikleri zaman aralığıdır. Bu sürecin sonunda çocuklar öğrenme merkezlerinde oyuna başlarlar.
OYUN ZAMANI
Merkezlerde serbest oyun
KAHVALTI, TEMİZLİK
ETKİNLİK ZAMANI
Küçük Parçacık adlı Matematik, Müzik, Türkçe -dil, Sanat ,Fen- Doğa ve Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği) uygulanır.
GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
EVE GİDİŞ
GENEL DEĞERLENDİRME
Etkinlik planı
Etkinlik Adı : Küçük Parçacık
Etkinliğin Çeşidi: Matematik, Müzik, Türkçe -dil, Sanat ,Fen- Doğa ve Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel gelişim:
Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri: Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler )
Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler. (Nesne/varlığın adını söyler. )
Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler. (Nesne/varlığın rengini söyler. )
Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler. (Nesne/varlığın büyüklüğünü söyler. )
Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler. (Nesne/varlığın yapıldığı malzemeyi söyler. )
Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar. (Nesne/varlıkları rengine göre gruplar.)
Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar. (Nesne/varlıkları büyüklüğüne göre gruplar.)
Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar. (Nesne/varlıkları yapıldığı malzemeye göre gruplar.)
Kazanım 8: Nesne ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.(Nesne/varlıkların rengini ayırt eder, karşılaştırır. )
Kazanım 8: Nesne ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.(Nesne/varlıkların büyüklüğünü ayırt eder, karşılaştırır. )
Kazanım 8: Nesne ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.(Nesne/varlıkların yapıldığı malzemeyi ayırt eder, karşılaştırır. )
Kazanım 9. Nesne veya varlıkları özelliklerine göre sıralar.(Göstergeleri: Nesne/varlıkları uzunluklarına, büyüklüklerine, miktarlarına, ağırlıklarına, renk tonlarına göre sıralar.)
Kazanım 15. Parça-bütün ilişkisini kavrar. (Göstergeleri: Bir bütünün parçalarını söyler. Bütün ve yarımı gösterir. Bir bütünü parçalara böler. Parçaları birleştirerek bütün elde eder.)
Sosyal-duygusal gelişim:
Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar.
Kazanım 5. Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Nesneleri alışılmışın dışında kullanır.
Motor gelişim:
Kazanım 3. Nesne kontrolü gerektiren hareketleri yapar.
Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. (Bedenini, nesneleri ve vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. )
MATERYALLER : ‘ Pezzettino’ adli resimli çocuk kitabı, karton bardaklar, ve fen doğa etkinliği için sınıfta bulunan her şey olabilir.
SÖZCÜKLER :parça , bütün,
KAVRAMLAR : aşağı -yukarı, güçlü-zayıf,
ÖĞRENME SÜRECİ:
Okunacak kitap için önce bir tekerleme söylenir:
Sar sar sar ne var orada? (Eller sarıldıktan sonra iki yana açılır.)
Bir tırtıl yürür işte yollarda (Parmakla 1 gösterilip, kol üzerinde yürütülür.)
Sar sar sar ne var orada? (Eller sarıldıktan sonra iki yana açılır.)
Bir tavşan zıplar işte kırlarda (Parmakla 2 gösterilip baş üzerinde kulak yapılır.)
Sar sar sar ne var orada? (Eller sarıldıktan sonra iki yana açılır.)
Bir kedi çıktı işte karşına (Parmakla 3 gösterilip, iki el ile dudak yanlarında bıyık işaret edilir.)
Sar sar sar ne var orada? (Eller sarıldıktan sonra iki yana açılır.)
Bir kartal uçar işte havada (Parmakla 4 gösterilip, kollar iki yana açılarak uçuyor gibi yapılır.)
Sar sar sar ne var orada? (Eller sarıldıktan sonra iki yana açılır.)
Bir kaplan geldi oynamaya. (Parmaklarla 5 gösterilip, pençe gösteriliyor gibi yapılır.)
Daha sonra Leo Lionni’ nin Pezzettino adlı resimli çocuk kitabı gerekli tonlamalara dikkat edilerek çocuklara okunur. Kitap Pezzettino’nun bilgeye soru sormasından sonra kesilerek bundan sonra ne olabileceği, Pezzettino’nun ne olabileceği hakkında fikir yürütmeleri istenir. Daha sonra çocuklara masalara geçmeleri söylenerek bu soruların yanıtını resmetmeleri istenir. Bu arada öğretmen çocuklara çalışmalarında destek verir.
Çocuklara bir oyun oynayacakları söylenir. Oyunda arkada hareketli bir müzik çalarken çocuklar oynarlar. Bu arada öğretmen bir isim belirler. Mesela’ muz’. Çeşitli meyve isimleri veya başka isimler saydıktan sonra “muz” dediği anda tüm çocuklar oldukları yerde uzanırlar. Müzik tekrar başlar ve diğer seyler de tekrarlanır. Oyun çocukların ilgisine göre devam ettirilir.
Daha sonra çocuklara gözlerini kapatmalarını ve bir süre etraflarında ne olduğunu düşünmeleri istenir. Çocukların duygu ve düşünceleri alınır. Çocuklar 4 ya da beşerli gruplara ayrılır.Öğretmen sınıftan bir nesne seçer ve çocuklara nesne hakkında sorular sorar. (Rengini,şeklimi, ağırlığını , neyden yapıldığını vs. betimleyecekleri sorular). Daha sonra çocuklardan elindeki nesneden daha ağır bi nesne getirmelerini ister. Aynı şeyler bu nesne içinde uygulanır. Nesneler arttıkça ağırlığına göre sıraya dizilir. Ya da renklerine göre gruplanır. Şekillerine göre gruplanır. Neyden yapıldıkları hakkında konuşulur ve bunu için de gruplama yapılır.
Daha sonra hep birlikte yerlerinden alınan eşyalar yerine konur.
Müzik etkinliğinde çocuklara karton bardaklar dağıtılıt ve çember şeklinden oturulur. Barış Manço ‘nun ‘Yaz Dostum’ adlı şarkısı açılır ve yerine göre bardakları yere vurarak yandakine verme, el çırpma , beden üzerinde ritim tutma şeklinde ritim tutularak şarkıya eşlik edilir.
AİLE KATILIMI : Ailelere evde çocuklarıyla beraber tahtalarla, metal kaşıklarla ritim tutmaları veya cam bardaklara kaşıkla dokunarak ritim tutmaları istenebilir.
Ya da ailelere çocuklarıyla beraber çocuğun odasındaki veya salondaki bazı eşyaları ağırlıkları hakkında konuşup sıralamaları istenebilir.
UYARLAMA
• sınıfta ortopedik yetersizliği olan bir çocuk varsa; kaba motor becerileri içeren hareket etkinliği çocuğun kolayca yapabileceği şekilde düzenlenir.
Sınıfta zihinsel yetersizliği olan bir çocuk varsa; etkinlik sırasında konuşabilmesi için gerekli fırsatlar yaratılmalı, çocuğun konuşması dinlenmelidir
Değerlendirme:
Etkinlikler sırasında nasıl hissettin?
Zorlandın mı?
Başka ne şekillerde ritim tutulabilir?
Oyun oynarken eğlendin mi?
Dikkat edebildin mi?